Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
Get Adobe Flash player

Trasy

Projekt „Śnieżne Trasy Przez Lasy" powstał jako wspólna inicjatywa członków Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i gminy Sękowa. W wyniku blisko 2 - letnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, w wyniku którego wytyczono i oznakowano 80 km tras do narciarstwa śladowego. Duża część tych tras jest przygotowywana w okresie zimowym skuterem śnieżnym. Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych. Główny szlak jest koloru zielonego, a jego pętla liczy równo 50 km. Szlaki łączące w kolorach niebieskim i czerwonym umożliwiają wybór krótkich i średniodystansowych rozwiązań. W bezpośrednim sąsiedztwie Gościńca Banica wyznaczone są pętle tras sportowych (2.5 km i 5 km).

Nie wszystkie trasy są dostępne przez cały sezon. Np. trasa od „Gościńca Banica" przez tzw. Kanadę, do Wołowca wiedzie kilkakrotnie przez potok i przejezdna jest tylko w okresie silnych mrozów. Na kilku trasach są bardzo strome zjazdy i są one poprzedzone znakiem „Stop. Zdejmij narty na odcinku ...m". Takie same znaki są ustawione przed przekroczeniem dróg publicznych . Inne, trudniejsze odcinki zjazdów poprzedzone są znakami ostrzegawczymi: „Niebezpieczny odcinek szlaku" i „Trudniejszy odcinek szlaku, wymagający zmniejszenia szybkości jazdy", a także: „Nierówności terenu". W trzech przypadkach fragmenty tras należy przebyć pieszo, ze względu na poruszanie się drogą publiczną (w Wołowcu oraz z Długiego na przełęcz w kierunku Wyszowatki i odwrotnie). Informują o tym umiejscowione w najbliższych punktach węzłowych tabliczki. Na niektórych trasach mogą być prowadzone okresowo prace leśne i wówczas specjalne tablice ostrzegawcze mówić będą o zakazie wstępu na dany odcinek.

W kilku gospodarstwach agroturystycznych, które zlokalizowane są w pobliżu zielonego szlaku, można przenocować, zjeść, wypożyczyć sprzęt narciarski, uzyskać dokładne informacje o przebiegu tras, ich stanie i pokrywie śnieżnej. Te same informacje dostępne są na stronach www tych gospodarstw, oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. W Gospodarstwach Agroturystycznych „Przystanek Magura" i "Gościniec Banica" udzielana jest również nauka jazdy na nartach. W kilku punktach węzłowych zlokalizowane zostały tablice z mapą sytuacyjną szlaków oraz ich regulaminem. Na wszystkich punktach węzłowych umiejscowione są Schematy Szlaków Narciarskich.

Zapraszamy do korzystania ze „Śnieżnych Tras..." Pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa. Uszanujmy również przyrodę z którą obcować będziemy na szlaku.

Znajdź nas na Facebooku

Pogoda w Małastowie

Nasz Partner